Sarny w posypie

Dodano: 21.12.2015.

Jak wygląda rzeczywista skuteczność naszego dokarmiania bażantów?
Dla nikogo, kto interesuje się tematem, nie jest zapewne tajemnicą, że sarny chętnie korzystają z posypów w których podajemy ziarno bażantom. Część z naszych miejsc dokarmiania jest zabezpieczana domowymi sposobami przez budowniczych lub przez osoby prowadzące gospodarkę łowiecką, część takich zabezpieczeń nie ma. Jak duży to jest problem, jaka jest technika saren korzystających z ziarna dla bażantów – takie pytania nurtują mnie od pewnego czasu. Postanowiłem zrobić mały eksperyment.
W okolicach posypu-magazynu postawionego między Nieradką a Pszczynką zawiesiłem kamerę w dobę po zapełnieniu magazynu 25 kg ziarna kukurydzy. Miejsce wybrałem dlatego, ponieważ nasze magazyny są już konstrukcyjnie przygotowane tak, aby uniemożliwić nieproszonym gościom korzystanie z ziarna, a ten konkretny magazyn jest intensywnie odwiedzany przez zwierzynę, o czym świadczą liczne ślady zarówno saren jak i bażantów.
Po 3 dobach zdjąłem kamerę i zajrzałem do magazynu – w zasobniku pozostało nie więcej niż 10% wsypanego 4 dni wcześniej ziarna. Co się z nim stało – zapraszam na wybrane filmy. Dodam tylko, że w czasie rejestracji z posypu, oprócz saren i gromadki sympatycznych myszy, korzystały 3 kury i 1 kogut.
Przeprowadzony eksperyment każe z pewnością poprawić zabezpieczenia w większości, a może we wszystkich posypach, sposób tego zabezpieczenia dobrze podpowiadają prezentowane obrazy.

Zbigniew Ciemniewski

 

Logowanie do ...::: Panelu :::...

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

ao

Wizyty na stronie
Dzisiaj167
Wczoraj128
W tym tygodniu1072
W tym miesiącu2756
Ogółem602097

Obecnie na stronie

2
Online