→ Do myśliwych Śląska - odezwa Stanisława Cenkiera pochodząca z roku 1945 (!)
Stanisław Cenkier, nestor śląskiego łowiectwa, osoba znana chyba wszystkim myśliwym na Śląsku. Piękne wspomnienie tego wspaniałego myśliwego i leśnika były zamieszczone w jednym z ubiegłorocznych numerów Gwarectwa Myśliwych (→ Na łowieckim posterunku).
Tutaj dwa słowa wprowadzenia do starego dokumentu jego autorstwa (link powyżej), który przypadkiem trafił do naszego koła, a z którym warto się zapoznać, żeby lepiej zrozumieć czasy, które dawno minęły, ale zarazem czasy, które stworzyły dzisiejsze śląskie łowiectwo.
Moje wspomnienia, wiążące się osobą Stanisława Cenkiera, sięgają początku lat siedemdziesiątych, kiedy będąc kilkunastoletnim chłopakiem, marzyłem o zostaniu myśliwym. Najostrzej pamiętam wyjazdy na polowania zbiorowe w okresie jesienno-zimowym, w czasie których Pan Stanisław był częstym pasażerem naszego samochodu podczas dojazdów do łowiska. Do dzisiaj tkwi w mojej pamięci wiele szczegółów z jego łowieckich opowiadań, jak również wspomnień kiedy to, jeszcze za cesarskich czasów, uczył się zawodu leśnika pod Berlinem.
Z dzisiejszej perspektywy muszę powiedzieć, że nigdy nie sprawiał wrażenia człowieka, który przez wiele lat odpowiadał za śląskie łowiectwo. Był zwykłym, skromnym człowiekiem, który szacunek do siebie budował pracą, którą wykonał i praktyczną wiedzą, której był pełen. Warto, jak wspomniałem wyżej, zajrzeć do tego starego dokumentu, aby wyobrazić sobie skalę trudności, przed którą stali ówcześni organizatorzy łowiectwa jak również skalę pracy i ryzyka, które wzięli na swoje barki.
Jak bardzo brakuje nam takich ludzi współcześnie!
- Zbigniew Ciemniewski
Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.