Delegacja z Koła w Zakamenne

Dodano: 19.07.2015.

W prawdziwie upalną sobotę 19 lipca 2015, zgodnie z wcześniejszym ustaleniem, do miejscowości Zákamenné na Słowacji wyjechała delegacja koła w składzie: Piotr Paszyna, Stefan Paździor i autor tego tekstu. Celem wyjazdu był udział w uroczystościach obchodów 400-lecia, tej położonej w pobliżu polskiej granicy, miejscowości na gościnnej Orawie. Gmina Zákamenné od 10 lat jest partnerem gminy Suszec, tak więc nasz wyjazd wpisywał się również, w prowadzoną przez nowy zarząd koła politykę budowania bliskich kontaktów ze środowiskiem, w którym działamy.

Obchody rocznicowe zorganizowane zostały przez Słowaków z prawdziwym rozmachem. Dzień rozpoczęła uroczysta msza przed polowym ołtarzem pięknej, górującej nad okolicą Kalwarii. W mszy brały udział prawdziwe tłumy mieszkańców, a w pochodzie idących do Kalwarii główną rolę grała wielka reprezentacja miejscowych myśliwych, idąca pod swoimi sztandarami zaraz za miejscowymi władzami. W darze myśliwi nieśli kozła ułożonego na pięknej jedlinie oraz ryby.

Po mszy, w centrum miejscowości, uformowany został prawdziwie „dożynkowy” pochód, który zaprowadził wszystkich na rozległy teren obok miejscowego boiska sportowego. Tam kontynuowano uroczystości, a potem zabawę. W tej części obchodów również, myśliwi grali znaczącą rolę, można nawet powiedzieć, że pełnili funkcję gospodarza spotkania. Ciekawy wyjazd, z którego pozostało nieodparte wrażenie, że dużo pracy przed nami, aby uzyskać taki status w lokalnej społeczności jaki wypracowali sobie Koledzy z Orawy.

Zbigniew Ciemniewski


 

 

Logowanie do ...::: Panelu :::...

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

ao

Pogoda w obw. 134 - Rudy
Pogoda w obw. 158 - Kryry
Wizyty na stronie
Dzisiaj133
Wczoraj198
W tym tygodniu614
W tym miesiącu4904
Ogółem567536

Obecnie na stronie

1
Online