3-dniowa aktywność pod posypem

Dodano: 11.02.2017.

Czas dużych mrozów powoli się kończy choć tegoroczna zima nadal nie odpuszcza. Intensywnie dokarmiamy bażanty w całym łowisku i z przyjemnością oglądamy ich wzrastającą liczbą, o czym pisałem niedawno na stronie. Niestety, próby rejestracji kamerą tego co działo się pod posypami nie przynosiły do tej pory dobrych efektów, ze względu na to, że kamera po prostu zamarzała i nie potrafiła zapisać praktycznie żadnego dobrego obrazu. Skazani byliśmy więc na obserwacje w czasie rozwożenia karmy, ocenę tropów na świeżym śniegu itp. W ostatnich dniach mróz trochę, niestety na parę dni jedynie, odpuścił i kamera poszła w ruch.
Założyłem ją w rejonie Rudziczka, w olszynie przylegającej do trzcinowisk niewielkiego kompleksu, suchych o tej porze roku stawów. Starszy typ posypu (stały czytelnik strony wie co mam na myśli) postawiony został parę lat temu u stóp grobli opasującej jeden ze stawów i zabezpieczony przez nas gałęziami, przed dostaniem się saren do ziarna przeznaczonego dla bażantów. W sumie kamera wisiała 2,5 doby i tym razem zarejestrowała rekordową ilość 10 sekundowych filmików – aż 380 zdarzeń!
Obserwacje można podzielić na 3 grupy – 1. aktywność bażantów, 2. aktywność drobnego ptactwa, 3. aktywność saren. Nie sposób wszystkiego pokazać na stronie, zrobiłem więc selekcję obrazów pozostawiając najbardziej dydaktyczne i do tego podzieliłem je na 3 w/w grupy. Pomimo tego, w 3 kolejnych prezentacjach znalazło się w sumie aż 41 filmików. Sądzę, że nawet dla wytrwałych to spory materiał ale żal było rozstawać się z większą ilością materiału, gdyż taki ich układ daje naprawdę wierny i kompletny obraz zdarzeń w tym konkretnym miejscu dokarmiania.

Zbigniew Ciemniewski

Uwaga!
Z przesłanych przez Zbyszka 41 filmów zrobiłem 3, mocno okrojone (w sumie trwają 7 minut) i zgodne z ww. grupami. Jeżeli jednak ktoś ma na tyle cierpliwości, by spędzić ponad 20 minut na oglądaniu kompletnego materiału nagranego przez Zbyszka, zapraszam na jego stronę → http://psymoje.pl

Andrzej Otrębski

 

Zapis 3-dniowej aktywności pod jednym posypem - bażanty:

 

Zapis 3-dniowej aktywności pod jednym posypem – ptasi drobiazg:

Kontynuując prezentację obrazów zapowiedzianych w poprzednim poście, pokazuję tym razem aktywność drobnego ptactwa w okolicach posypu. Wydawać by się mogło, że obecność dziesiątków drobnych zjadaczy karmy może być pewną uciążliwością dla nas, zabiegających o zabezpieczenie karmy dla bażantów. Okazało się jednak, że ten ptasi drobiazg spełnia swoją pozytywną rolę, rozrzucając pojedyncze ziarna w okolicach posypu, co ułatwia pobieranie karmy bażantom. Na filmach widać też, że ptactwo wszelkiej maści i rozmiarów zupełnie dobrze czuje się w swoim towarzystwie, budując zapewne również jakiś system wspólnego bezpieczeństwa. Zapraszam do oglądania.

 

Zapis 3-dniowej aktywności pod jednym posypem - sarny:

Wreszcie ostatnia porcja rejestracji. Tym razem, prawdziwy “drapieżnik” wyjadający karmę ptakom. Przy tym zwierz sprytny i jak się okazało bardzo sprawny w penetracji karmisk dla ptactwa. Mowa oczywiście o niewinnej sarnie. Pisałem już parokrotnie, że ostatnio wykorzystujemy nowy model posypów, nie dający naszej miłej sarence takich możliwości dotarcia do kukurydzy jak poprzednie karmiska. Te rejestracje pochodzą ze starego posypu, który został zabezpieczony stertą gałęzi. Jak pokazują filmy, efekt takiego zabezpieczenia jest jedynie częściowy. W miejscach bez zabezpieczeń kukurydza znika w sarnich brzuchach w ciągu 2-3, dając nam jedynie złudzenie skutecznego działania na rzecz bażantów.
Zapraszam do oglądania.

 

Logowanie do ...::: Panelu :::...

Prawa autorskie

Wszelkie elementy serwisu (teksty, zdjęcia, filmy, grafika) podlegają przepisom ustawy z 4.02.1994. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Kopiowanie i rozpowszechnianie ich w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody jest zabronione.

ao

Wizyty na stronie
Dzisiaj16
Wczoraj133
W tym tygodniu149
W tym miesiącu1974
Ogółem591262

Obecnie na stronie

1
Online